متاورس

دیسنترالند (Decentraland) چیست؟

دیسنترالند (Decentraland) چیست؟ معرفی و آموزش بازی متاورس دسنترالند

 

دسنترالند (Decentraland) یا دیسنترالند یک بازی و دنیای مجازی متاورسی است. بازی دسنترالند یک جامعه و دنیای مجازی مبتنی بر فناوری بلاک چین است. در پرژوه بازی دیسنترالند کاربران به توسعه و خرید قطعات زمین، آثار هنری و توکن‌های غیر قابل تعویض (NFT) می‌پردازند. اعضاء همچنین در سازمان مستقل غیر متمرکز (DAO) این پلتفرم شرکت می‌کنند. بازی Decentraland به‌عنوان یک دائو، قدرت مشارکت در حاکمیت این پروژه را به جامعه خود می‌دهد. در این مقاله قصد داریم ضمن معرفی دسنترالند بازی متاورس دیسنترالند را به طور کامل آموزش و نحوه شرکت در آن را توضیح بدهیم.

بلاک چین، بازی‌ها و دنیاهای مجازی

پیش از معرفی و پرداختن به نحوه کار بازی دیسنترالند (دسنترالند) ابتدا به نحوه تغییر دنیای بازی‌های ویدیویی نگاهی می‌اندازیم. اولا، دنیای بازی‌های ویدئویی دیگر کنجکاوی تکنولوژیکی برای تبدیل شدن به یک صنعت میلیارد دلاری را ندارد؛ صنعتی دارای بیش از دو میلیارد کاربر در سراسر جهان و تعداد رو به رشد آن. مورد دوم دقیقا همان چیزی است که باعث شده طراحان بازی، سیستم‌های پیچیده تا حد دنیاهای مجازی (Metaverses)، یعنی پلتفرم‌های بازی که صدها هزار و حتی صدها میلیون نفر در آن تعامل و شرکت می‌کنند را بسازند.

مثلا، بازی معروف EVE Online یک بازی عظیم با حدود 9 میلیون کاربر است و چندین رکورد را به ثبت رسانده است. با این حال، شاید بتوان بزرگترین رکورد EVE Online را مربوط به سیستم اقتصادی درون بازی آن دانست؛ سیستمی به حدی پیچیده که این شرکت را به استخدام اقتصاددانان جهت برنامه‌ریزی و نظارت بر آن وادار کرده است. در واقع، ارز مجازی این بازی به نام ISK به عنوان یک ارز معاملاتی برای کسب و کارهای واقعی توسط بازیکنان آن استفاده می‌شود. به زبان ساده، افرادی هستند که به بازی EVE Online پرداخته، از آن کسب درآمد کرده و بدون مشکلی بزرگ، این پول را برای مبادله با خدمات واقعی استفاده می‌کنند.

این واقعیت در دیگر زمینه‌ها نیز تکرار می‌شود. شما با بررسی بازی‌هایی مانند فورتنایت، DOTA2 و World of Warcraft خواهید دید که برخلاف بازی دسنترالند یا همان دیسنترالند بسیاری از بازیکنان از آیتم‌ها، امتیازات یا کوین‌های درون بازی به عنوان وسیله‌ای جهت تبادل ارزش در دنیای واقعی استفاده می‌کنند. اگرچه این کار اغلب در چنین بازی‌هایی با جریمه همراه است. در هر حال، می‌توانیم الگویی قدیمی را مشاهده کنیم:

اگر مردم خواهان تبادل ارزش هستند، تا زمانی که اجماع نسبت به انجام این تبادل تحت شرایط منصفانه وجود داشته باشد، از هر راه ممکنی برای آن استفاده خواهند کرد.

این ایده همان چیزی بود که باعث شد از نمک، طلا یا نقش ارز فیات فعلی به عنوان نوعی پول استفاده شود. با این وجود، پول مجازی به‌دست‌آمده در این بازی‌ها بسیار متمرکز است، که قابلیت استفاده و تعویض‌پذیری آن در فضاهایی غیر از مواردی که جامعه گیمینگ ایجاد کرده است را از بین می‌برد. به طور خلاصه، کوین‌ها یا اشیاء شما تنها برای بازیکنان آن بازی معتبر بوده و برای بقیه افراد اصلا اهمیتی ندارد، پس ارزش آن صفر است. اما چنین چیزی درباره بازی دسنترالند صدق نمی‌کند.

اما اکنون چیز بسیار بهتری داریم: رمز ارزها، یعنی شکل غیر متمرکز ارزشی که قابلیت استفاده از آن با هر کسی در هر نقطه از جهان وجود دارد و می‌توان آن را در صورت نیاز مبادله کرد. بنابراین اگر دنیای بازی‌‌ها، دنیای مجازی‌شان و اقتصاد آن‌ها را با استفاده از یک رمز ارز یا توکن خود به یک بلاک چین وصل کنیم چه اتفاقی خواهد افتاد؟ این دقیقا همان چیزی است که بازی دیسنترالند و ارز دیجیتال محلی آن به نام مانا MANA ایجاد کرده است. در مقاله بهترین بازی های بلاک چینی تعداد زیادی از آن‌ها را معرفی کرده‌ایم.

متاورس دسنترالند چیست؟

اگر سکند لایف را تجربه کرده باشید، پس به دیسنترالند هم علاقه خواهید داشت. این پلتفرم از ابتدای کار خود در سال 2016 تا کنون، از فضای دو بعدی به یک دنیای سه بعدی بزرگ تبدیل شده است.

توسعه‌دهندگان بازی دسنترالند به‌نام استابان اوردانو (Estaban Ordano) و اری میلیش (Ari Meilich)، یک فضای مجازی شامل املاک و مستغلات دیجیتال، آیتم‌ها و دیگر دارایی‌های قابل شخصی‌سازی را ساخته‌اند. تمام این موارد با استفاده از رمز ارز مانا، توکن ERC20 دسنترالند، قابل خرید است. بازیکنان این پلتفرم که دیسنترالندر (Decentalander) نام دارند، می‌توانند MANA را از صرافی‌های مختلف تهیه کنند. توکن‌های غیرمثلی ERC721، نماینده دارایی‌های منحصربه‌فرد دسنترالند شامل لند (LAND) و دیگر آیتم‌های کالکتیبل هستند.

بازی دسنترالند پروژه‌ای است که روی بلاک چین اتریوم اجرا می‌شود و هدف آن، ساخت یک دنیای مجازی آزاد است که امکان عملکرد مشابه دنیای فیزیکی واقعی را برای کاربران به ارمغان می‌آورد. این یعنی افراد قادر به معاشرت، کاوش و معامله در این دنیای مجازی هستند. تمام این فعالیت‌ها به لطف فناوری بلاک چین امکان‌پذیر شده است.

پس از طرح ایده در سال 2015، عرضه اولیه سکه (ICO) دسنترالند بین 16 تا 18 اوت 2017 (25 تا 27 مرداد 96) انجام شد که حاصل آن، جمع‌آوری حدود 86.206 واحد ارز دیجیتال اتر (به ارزش 26 میلیون دلار سرمایه در آن زمان) در ازای تحویل رمز توکن بومی دسنترالند بود. تمام این پول تحت مدیریت بنیاد بازی دیسنترالند قرار داشت که با هدف اشاعه توسعه این پلتفرم تشکیل شده بود. 20 درصد از ICO، حقوق مالکیت معنوی و وب سایت بازی دسنترالند در اختیار این بنیاد است.

پس از اتمام ICO، دیسنترالند سازمان مستقل خودگردان غیر متمرکز خود را برای تحویل مدیریت پروژه به کاربران خود راه‌اندازی کرد. بدین ترتیب، فعالیت خودگردان کامل این سیستم بر همگان روشن شد.

بازی دیسنترالند چگونه کار می‌کند؟

دسنترالند یک فضای آنلاین است که واقعیت مجازی را با تکنولوژی بلاک چین ترکیب کرده است. برخلاف اکثر بازی‌های آنلاین، بازکنان Decentraland روی قوانین این دنیای آنلاین کنترل دارند. این سازمان خودگردان و مستقل غیر متمرکز، اجازه رای‌دهی مستقیم نسبت به سیاست‌های سازمانی و داخل بازی را به هولدرهای ارز مانا می‌دهد. این مکانیزم بر همه چیز از انواع آیتم‌های مجاز گرفته تا سرمایه گذاری برای خزانه DAO، تاثیرگذار است.

توکن‌های NFT نماینده کالکتیبل‌های درون بازی از جمله لباس‌ها، آیتم‌ها و مستغلات مجازی این بازی به نام LAND هستند. کاربران این توکن‌ها را در کیف پول ارز دیجیتال خود ذخیره کرده و آن‌ها را در بازارچه دیسنترالند به فروش می‌رسانند. مثلا برای خرید یک ماسک جدید، شما به توکن اختصاصی بازی دسنترالند نیاز دارید.

علاوه بر دارایی‌ها و آیتم‌ها، بازیکنان می‌توانند فضای شخصی خود را با بازی‌ها، فعالیت‌ها و آثار هنری جهت تعامل با دیگران پر کنند. همچنین گزینه کسب درآمد از LAND برای کاربران وجود دارد. البته نحوه استفاده از تکه‌های زمین، کاملا به تصمیم خود بازیکنان وابسته است.

سرنوشت شما، موفقیت شما و در نهایت سیاحت شما، به خودتان، تلاش‌هایتان و تخیلاتتان بستگی دارد.

دیسنترالند کاربردهای فراوانی از جمله تبلیغات و سرپرستی محتوا دارد. اما موانع برای بازیکنان جدیدی که به دنبال آغاز کار با توکن‌های NFT هستند، بسیار است. کارمزد گس اتریوم خرید برخی از آیتم‌های آرایشی را تقریبا دو برابر قیمت اصلی آن‌ها کرده است. قیمت زمین‌ها نیز به هزاران دلار می‌رسد که مالکیت آن‌ها را برای برخی از بازیکنان دشوار کرده است.

حال برای دستیابی به عملکرد مناسب، تیم توسعه پشتیبان پروژه دیسنترالند ساختاری قابل تقسیم بر سه بخش را ایجاد کرده است:

 1. لایه اجماع: در این لایه، مسئولیت پیگیری تمام فعالیت‌های متعلق به بازی قرار دارد. مثلا، اگر بازیکنی هویتی ایجاد و قطعه زمین مجازی را درون دسنترالند خریداری کرده باشد، لایه اجماع سابقه بلاک چین مربوط به چنین اقدامی را ایجاد خواهد کرد.
 2. لایه محتوا: هدف این لایه، ذخیره‌سازی اطلاعاتی است که برای ارائه محتوا در این دنیای مجازی به کار می‌رود. ایده این است که هر کاربر بخش کوچک (یا تمام) داده‌های قابل ارائه را در اختیار دارد که باعث حفظ کارآمدی سیستم تا حد ممکن می‌شود.
 3. لایه تعامل در لحظه: این لایه امکان تعامل کاربران با پلتفرم به صورت ریل تایم را فراهم می‌کند.

 

سازمان خودکار غیر متمرکز (DAO) بازی دسنترالند چیست؟

یکی از جنبه‌های جالب بازی دیسنترالند توجه آن به تمرکززدایی است. همانطور که پیشتر گفتیم، جامعه بازیکنان کنترل زمین، دارایی‌های دیجیتال و توسعه‌های دسنترالند را در اختیار دارند.

این دنیای مجازی نیز به عنوان یک سازمان خودگردان غیر متمرکز، از کدهای متن باز جهت نظارت بر قوانین استفاده می‌کند. هر کسی که رمز ارز MANA خود را استیک یا توکن LAND تحت مالکیت خود داشته باشد، قادر به ساخت و رای‌دهی روی طرح‌های پیشنهادی خواهد بود.

سازمان مستقل غیر متمرکز بای دسنترالند روی راه‌حل نرم افزاری دائو اراگون (Aragon) فعالیت کرده و با بهره‌گیری از یک ایجنت (Agent)، قادر به تعامل با قراردادهای هوشمند اتریوم است.

متاورس دیسنترالند چه کاربردهایی دارد؟

توسعه‌دهندگان دیسنترالند از همان ابتدای طراحی این پلتفرم، پتانسیل‌های آن برای کاربردهای جدید در جوامع مبتنی بر بلاک چین را در نظر داشته‌اند. این کاربردها که در وایت پیپر دیسنترالند عنوان شده، به شرح زیر است:

 • برنامه‌ها: کاربران می‌توانند صحنه‌های 3D و اپلیکیشن‌ها را با استفاده از زبان برنامه‌نویسی بازی دیسنترالند نوشته و تعامل غنی‌تری با آن ایجاد کنند.
 • سرپرستی محتوا: محله‌هایی در دسنترالند توسعه داده شده‌اند که طرفداران هم‌فکر خود را جذب کرده و باعث رشد جوامع طبیعی می‌شوند.
 • تبلیغات: ترافیک کاربران در محله‌ها به خرید فضا و نصب بیلبوردهای تبلیغاتی برای برندها منجر شده است.
 • کالکتیبل‌های دیجیتال: آیتم‌های NFT جمع‌آوری، ساخته و در بازارچه دیسنترالند معامله شده و حق مالکیت را به کاربران اهدا می‌کنند.
 • اجتماع: جوامع ایجادشده در پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی یا حتی گروه‌های آفلاین، می‌توانند شیوه تعاملی بیشتری را برای معاشرت با دوستان خود تجربه کنند.

همانند بسیاری از بازی‌های دارنده اقتصادهای بلاک چینی، شانس کسب درآمد به صورت ارز دیجیتال در بازی دیسنترالند وجود دارد. سوداگری متداول است، به طوری که برخی از تکه‌های LAND دارای تقاضای بالا، با مبالغ هنگفتی خریداری می‌شوند.

توکن‌های MANA و LAND چه کاربردی دارند؟

همانطور که پیشتر گفتیم، ارز دیجیتال مانا (MANA) توکن محلی دسنترالند است. این توکن نه تنها به عنوان یک ارز دیجیتال عمل می‌کند، بلکه برای هولدرهای آن قدرت رای‌دهی در DAO دیسنترالند را نیز به ارمغان می‌آورد.

این توکن مبتنی بر استاندارد ERC20 است، بنابراین امکان ادغام ساده آن در پلتفرم‌های دیفای، صرافی‌های غیر متمرکز و دیگر اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز اتریوم وجود دارد. علاوه بر این، تعداد توکن‌های مانا به 2,194,024,727 واحد محدود و تا امروز 3 آبان 1400، 1.82 میلیارد واحد آن در گردش است. ایده محدود کردن عرضه MANA، جهت باارزش‌تر کردن آن در راستای رشد استفاده از پلتفرم بازی دسنترالند طراحی شده است.

برای شرکت در حاکمیت بازی دیسنترالند کاربران باید توکن‌های مانا خود را به رپد مانا (wMANA) تبدیل کرده و آن را در این سازمان مستقل غیرمتمرکز قفل کنند. هر رمز ارز wMANA، نماینده یک رای در طرح‌های پیشنهادی حاکمیت است. شما می‌توانید در صرافی‌ها یا از طریق فروش آیتم‌های کالکتیبل در بازارچه دسنترالند این توکن را به دست آورید. این دائو همچنین خزانه توکن MANA خود را دارد که برای تامین بودجه عملیات و تصمیمات از آن استفاده می‌شود.

LAND یک توکن غیرمثلی مبتنی بر استاندارد ERC721 است که نماینده قطعات زمین تحت مالکیت بازیکنان در جامعه این پلتفرم است. این توکن برخلاف مانا غیر مثلی (NFT) است، اما همانند آن به‌عنوان بخشی از پروتکل حاکمیت بازی دسنترالند به هولدرهای خود قدرت رای‌دهی می‌دهد. با این وجود، LAND به قفل شدن در دائو بازی دسنترالند نیازی نداشته و هر واحد آن، دو هزار رای برای هولدر خود فراهم می‌کند. بازیکنانی که قطعات زمین متعدد در بازی دیسنترالند دارند، می‌توانند آن‌ها را به یک توکن Estate واحد گره زده و قدرت رای‌دهی معادل قطعات زمین را در آن ادغام کنند.

شما برای شروع، به خرید قطعات زمین به نام LAND نیاز دارید. پس از خرید، امکان انجام هر چیزی مانند ساخت بازی‌ها، برنامه‌ها، سرویس‌های شرط‌بندی یا حتی صحنه‌های سه بعدی در آن‌ها وجود دارد. همچنین می‌توان به ساخت سرویس‌های مبتنی بر LAND در حوزه آموزش، توسعه حرفه‌ای، توریسم و دیگر امکانات پرداخت.

در رابطه با لندها نیز دسته‌بندی‌هایی با عنوان “District” یا «ناحیه» وجود دارد. دیستریکت‌ها در اصل جوامعی هستند که حول یک موضع خاص بنا شده‌اند. مثلا، یک ناحیه فقط متعلق به علاقه‌مندان کریپتو به همراه برنامه‌ها و خدمات رمز ارزی است. شما می‌توانید از طریق برنامه رای‌دهی بازی دیسنترالند به نام Agora، نسبت به مسائل ناحیه خود رای دهید. مقدار LANDهای یک ناحیه خاص، معادل وزن رای‌دهی شما خواهد بود.

برای کسب LAND، کاربران ملزم به داشتن پول محلی بازی دسنترالند هستند، که این امر خود باعث سوزانده شدن آن و در نتیجه، کم‌یاب‌تر و باارزش‌تر شدنش می‌شود. علاوه بر LAND یک نوع توکن غیر مثلی دیگر نیز در این متاورس داریم که استیت (ESTATE) نام دارد و مجموعه‌ای از چند لند است. در مقاله «مقایسه توکن های مانا، لند و استیت» به طور مفصل درباره آن‌ها توضیح داده‌ایم.

دسته‌بندی آیتم‌های دیجیتال کالکتیبل در دسنترالند

یکی دیگر از خصیصه‌های مهم دیسنترالند، دسته‌بندی کالکتیبل‌های آن است:

 1. متداول (Common): آن دسته از کالکتیبل‌هایی که تعداد آن‌ها بالای 100,000 واحد است.
 2. غیر متداول (Uncommon): آن دسته از کالکتیبل‌هایی که تعداد آن‌ها زیر 10,000 واحد است.
 3. کم‌یاب (Rare): آن دسته از کالکتیبل‌هایی که تعداد آن‌ها زیر 5000 واحد است.
 4. حماسی (Epic): آن دسته از کالکتیبل‌هایی که تعداد آن‌ها زیر 1000 واحد است.
 5. افسانه‌ای (Legendary): آن دسته از کالکتیبل‌هایی که تعداد آن‌ها بالای زیر 100 واحد است.
 6. اسطوره‌ای (Mythical): آن دسته از کالکتیبل‌هایی که تعداد آن‌ها بالای زیر 100 واحد است.
 7. منحصربه‌فرد (Unique): کالکتیبل‌هایی که یک واحد خاص برای یک فرد خاص وجود دارد.

این دسته‌بندی به منظور تسهیل انتشار و عرضه کالکتیبل‌ها در بازارچه بازی دیسنترالند صورت گرفته است، در نتیجه پویایی بازار مثبتی برای کل جامعه آن ایجاد می‌کند.

 

کیف پول‌های مناسب برای ذخیره توکن‌های متاورس دیسنترالند

برای تعامل کامل با بازی دیسنترالند، به یک والت رمز ارزی و ادغام آن روی مرورگر خود نیاز دارید. تیم توسعه برای ذخیره‌سازی توکن ERC20 مانا و ERC721 لند، نصب کیف پول متامسک را پیشنهاد کرده است.

 

البته از آنجایی که هر دو ارز دیجیتال بازی دسنترالند روی شبکه اتریوم هستند، از دیگر ولت‌های پشتیبان این شبکه از جمله ترزور، لجر نانو اس و مای اتر والت نیز می‌توان استفاده کرد.

پیش نیازهای اجرای بازی دسنترالند

بازی دیسنترالند مبتنی بر فناوری‌های وب مانند WebGl و Web3 ساخته شده است، بنابراین برای اجرای آن به یک مرورگر به‌روز مانند کروم، فایرفاکس، کرومیوم (Chromium)، بریو (Brave)، اپرا و اج (Edge) و همچنین کامپیوتری مجهز به سیستم عامل توانمند در استفاده از شتاب سخت‌افزاری جهت استفاده از این سیستم نیاز دارید.

مشخصات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری برای اجرای بازی دسنترالند به شرح زیر است:

 • CPU (پردازنده): i3 (نسل 2 یا بالاتر) یا AMD معادل آن
 • حافظه RAM: حداقل 4 گیگابایت (8 گیگابایت توصیه شده)
 • مرورگر وب به‌روز
 • گرافیک: NVIDIA Gt 730 یا بهتر (AMD معادل یا بهتر)
 • سیستم عامل ویندوز به همرا درایورهای آپدیت‌شده (مک یا GNU / لینوکس به‌روز‌رسانی‌شده)
 • پشتیبانی Vulkan یا WebGL
 • کیف پول: متامسک (برای تعامل با اتریوم)
 • اتصال اینترنت: با سرعت دانلود 10 مگابایت (بالاتر بهتر است)

در صورت برآورده‌سازی این الزامات، قادر به اجرای راحت دیسنترالند روی کامپیوتر خود هستید. البته نگران نباشید، بازی Decentraland امکان تست این سیستم را مهیا کرده است و می‌توانید نحوه اجرای آن روی کامپیوتر خود را مشاهده کنید. در این حالت، در صورت مشاهده مشکل، برآورده‌سازی الزامات بالا را بررسی و دوباره تلاش کنید.

آیا ایرانیان می‌توانند از دیسنترالند استفاده کنند؟

وب سایت رسمی این بازی با آی‌پی ایران در دسترس است. از طرفی کیف‌ پول‌های متصل به حساب بازی نظیر متامسک غیر متمرکز هستند و مشکلی از بابت تحریم‌ها وجود دارد. همچنین مانا (MANA)، توکن اصلی دیسنترالند، بر بستر بلاک چین اتریوم عرضه شده و یک ارز غیر متمرکز محسوب می‌شود. پس می‌توان با خیال راحت به آموزش و اجرای بازی متاورس دیسنترالند پرداخت.

آموزش کامل نحوه شرکت در بازی دیسنترالند

پیش از آموزش کامل نحوه ورود به متاورس دیسنترالند و اجرای یکی از بهترین بازی های متاورس ابتدا به بررسی چند نکته بسیار مهم درباره دسنترالند خواهیم پرداخت که شامل بررسی میزان درآمد از آن و همچنین آموزش نحوه خرید زمین در این متاورس است.

با Decentraland چقدر می‌توان کسب درآمد کرد؟

بسته به سرمایه اولیه‌ای که وارد بازی می‌کنید، قادر به کسب درآمدی بین 500 الی 5,000 دلار در ماه خواهید بود. از طرفی دیگر، یک روش سرمایه گذاری بسیار بهتر خرید زمین است. به این ترتیب می‌توانید روی زمین کار کنید و آن را به قیمتی بالاتر بفروشید. حتی با صرفا نگه داشتن زمین نیز به مرور زمان ارزش آن بیشتر خواهد شد.

آموزش خرید زمین یا توکن لند (LAND) در بازی دیسنترالند

زمین‌های موجود در متاورس دیسنترالند در قالب توکن‌های غیر مثلی یا همان ان اف تی ارائه می‌شوند. این توکن‌ها وضعیت مالکیت زمین‌ها را در بلاک چین اتریوم رهگیری می‌کنند. توکن‌های LAND بر اساس استاندارد ERC721 ساخته شده و این یعنی امکان معامله آن‌ها با سایر کاربران وجود دارد. یکی از تفاوت‌های اصلی بین یک توکن LAND و ان اف تی‌های دیگری مثل «بورد ایپ یات کلاب» (Bored Ape Yacht Club) این است که کاربران می‌توانند از LAND برای ساخت فضاهای ۳ بعدی و اپلیکیشن‌هایی که نمونه آن را در تصویر پایین مشاهده می‌کنید، استفاده کنند.

قطعه‌های زمین دیسنترالند ابعاد ۱۶ در ۱۶ متری دارند. ارتفاع ساختمان‌ها نیز بر اساس همین ابعاد محدود شده است. در ضمن فراموش نکنید که LAND یک توکن دیجیتالی کمیاب است و با تعداد ثابت کل توکن‌های MANA مطابقت دارد.

چند نکته جالب در مورد زمین‌های دیسنترالند

 • در ۲۴ نوامبر ۲۰۲۱ (۳ آذر ۱۴۰۰) توکنز دات کام (TokensCom) برای خرید یک قطعه زمین در دسنترالند ۶۱۸ هزار واحد MANA (معادل ۲.۴ میلیون دلار در آن زمان) پرداخت کرد. این زمین (در زمان نگارش این مقاله) گران قیمت‌ترین ملک مجازی در دنیا است.
 • در ژوئن ۲۰۲۱ (خرداد ۱۴۰۰)، فردی یک قطعه زمین مجازی را با پرداخت ۱ میلیون دلار خریداری کرد.
 • یک خواننده مشهور چینی به نام جی جی لین ۳ قطعه زمین مجازی از دنیای دیسنترالند خریداری کرده است.

اکنون می‌خواهیم روش خرید زمین در متاورس دیسنترالند را آموزش دهیم. اولین روش شرکت در مزایده‌هایی است که هرازگاهی برای فروش زمین‌های به فروش نرسیده توسط تیم مدیریتی این پلتفرم برگزار می‌شوند. روش دیگر، مراجعه به بازار دسنترالند (Decentraland Marketplace) است. پس از ورود به این بازار از شما خواسته می‌شود والت خود را متصل کنید. اگر در کار کردن با یک والت خاص حرفه‌ای نیستید، توصیه می‌شود از پراستفاده‌ترین والت، یعنی کیف پول متامسک استفاده کنید.

پس از اتصال والت به بازار، گزینه Land را از گوشه سمت چپ بالای صفحه انتخاب کنید. حالا نقشه‌ای شبیه آنچه در تصویر مشاهده می‌کنید برایتان نمایش داده خواهد شد.

این مربع‌های کوچک واحدهای LAND هستند و شما می‌توانید برای اطلاع یافتن از جزئیات آن‌ها روی هر کدام کلیک کنید و در صورتی زمین انتخابی شما متعلق به شخص دیگری باشد، می‌توانید پیشنهادی برای خرید آن ثبت کنید. بدیهی است که تنها در صورت قبول شدن پیشنهادتان توانایی خرید زمین را خواهید داشت.

آموزش ورود به متاورس دیسنترالند

پس از مراجعه به وب سایت رسمی دسنترالند (Decentraland.org) باید روی گزینه Get Started که در وسط صفحه قرار دارد کلیک کنید. سپس با صفحه‌ای مشابه با عکس زیر مواجه خواهید شد که از شما می‌‌خواهد از طریق کیف پول‌تان یا به عنوان یک مهان وارد بازی شوید.

برای این آموزش، ما یک والت متامسک را به دیسنترالند متصل کرده و مجوزهای لازم را به آن داده‌ایم. پس از این که فرآیند بارگزاری بازی به اتمام رسید، می‌توانید آواتار شخصی خود را بسازید. این آواتار در واقع همان کاراکتری خواهد بود که بازی را با آن انجام خواهید داد؛ پس توصیه می‌کنیم در انتخاب ظاهر آن دقت کنید!

برای شخصی‌سازی آوتارتان می‌توانید ویژگی‌هایی مانند بدن، سر، بالاتنه، پایین تنه، کفش و اکسسوری را تغییر داده و هم‌چنین از آیتم‌های کلکسیونی متفاوت استفاده نمایید. علاوه بر این می‌توانید از طریق بازار هم آیتم‌هایی را برای شخصی‌سازی بیشتر آواتارتان خریداری کنید.

پس از آماده شدن آوتارتان در گوشه سمت چپ پایین صفحه روی گزینه DONE کلیک کنید. حالا باید نامی برای آن انتخاب کرده و با شرایط و ضوابط هم موافقت نمایید. پس طی کردن این مراحل، آوتار شما به جنسیس پلازا (Genesis Plaza) منتقل خواهد شد و می‌توانید بازی را از آنجا شروع کنید.

همان طور که تصویر مشاهده می‌کنید، کاربران جدید در ابتدا با یک جعبه آموزشی در پایین صفحه مواجه خواهند شد که توصیه می‌کنیم تا زمانی که به محیط بازی عادت نکرده‌اید، آن را غیر فعال نکنید.

مثل هر بازی دیگری، در دیسنترالند هم می‌توانید کاراکتر خود را با دکمه‌های WASD هدایت کنید. در همان منقطه جنسیس پلازا چندین ستون پیدا خواهید کرد که هر کدام حاوی فعالیت‌های متنوعی هستند.

البته این تنها راه پیش روی شما نیست می‌توانید با پرش به اعماق حفره بزرگی که در تصویر پایین مشاهده می‌کنید هم به سراغ ماجراجویی‌های دیگر بروید.

در محیط بازی می‌توانید با فشردن کلید M به نقشه دست پیدا کنید. در صفحه نقشه نیز می‌توانید مکان‌های مختلف را پیدا و آواتار خود را فورا به آنجا انتقال دهید. بنابراین همیشه نیاز نیست تمام مسیرها را پیاده طی کنید.

 

همان طور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، در گوشه راست پایین صفحه موقعیت فعلی شما نمایش داده شده است. در قسمت بالا نیز منوی راهبری را داریم که امکانات متنوعی را در اختیار بازیکن قرار می‌دهد. برای مثال اگر روی گزینه Explore کلیک کنید، به صفحه‌ای که پر از مکان‌ها، رویدادها و موارد جذاب دیگر است هدایت خواهید شد.

کمی بالاتر به خانه حراج ساتبیز و نسخه مجازی آن در دسنترالند اشاره کردیم. حالا بگذارید تا در قسمت بعدی آموزش بازی دسنترالند سری هم به آنجا بزنیم.

آموزش گشت و گذار در دنیای مجازی دیسنترالند

هنگامی که روی گزینه Explore در بالای صفحه کلیک کنید، دکمه Places هم برایتان نمایش داده می‌شود. پس از فشردن این دکمه، تعدادی از محبوب‌ترین مکان‌ها در دنیای مجازی Decentraland به شما معرفی خواهد شد. ما از میان این مکان‌ها گالری ساتبیز را انتخاب کردیم که می‌توانید آن را در تصویر زیر مشاهده کنید:

در داخل این گالری، آثار هنری متنوعی به نمایش درآمده است. در تصویر پایین یکی از آثار بنکسی (Banksy) را مشاهده می‌کنید:

با کلیک کردن روی این نقاشی به صفحه رسمی آن در وب‌سایت ساتبیز هدایت خواهید شد که اطلاعات جامعی را در اختیار شما قرار خواهد داد.

به یاد داشته باشید که دسنترالند از آن دسته بازی‌ها نیست که بیشتر افراد به آن‌ها عادت دارند. در این بازی خبری از مبارزه با محیط یا سایر بازیکنان نیست. دیسنترالند به گونه‌ای طراحی شده که یک جایگزین مجازی برای دنیای واقعی باشد که از ویژگی‌های اضافی بهره‌مند است.

کسانی که در این بازی زمین می‌خرند، می‌توانند برای ساخت انواع ساختمان‌ها و موارد دیگر از منوی راهبری گزینه builder را انتخاب کنند.

تا این جای آموزش باید متوجه شده باشید که پتانسیل ساخت و ساز و ماجراجویی در بازی دسنترالند تقریبا بی‌نهایت است. برای مثال سفر کوتاه ما به خانه حراج ساتبیز ممکن است به یک کاربر این ایده را بدهد که گالری هنری خودش را بسازد. اگر این گالری بازدید کننده کافی داشته باشد، سازنده آن می‌تواند آثار هنری مختلف را برای کسب درآمد به نمایش بگذارد. زیرا کسانی که قصد فروش ان اف تی دارند، می‌توانند با قرار دادن توکن‌هایشان در این گالری مشتری‌های بیشتری پیدا کنند. این دقیقا همان روش کاری است که ساتبیز در دنیای واقعی به کار می‌گیرد.

اما جذابیت‌های دیسنترالند به گالری هنری ختم نمی‌شود. برای مثال کاربران این بازی می‌توانند اتوبوس سوار شوند و به تم پارک‌های (Theme Park) مخلتف بروند یا صرفا با به گشت و گذار در دنیای مجازی این بازی بپردازند. ناگفته نماند که دنیای این بازی همین الان هم اندازه نسبتا بزرگی دارد و می‌توان چیزهای جالب زیادی با یادگیری آموزش بازی دسنترالند پیدا کرد.

آموزش استفاده از بازار بازی دیسنترالند

بازار دسنترالند بخشی اساسی از این بازی است. این بازار به کاربران اجازه می‌دهد آیتم‌های کلکسیونی، پوشیدنی و انواع مختلف دیگر را بخرند و بفروشند.

برای دسترسی به این بازار تنها کافیست پس از ورود به وب‌سایت رسمی، از بالای صفحه روی گزینه Decentraland Marketplace کلیک کنید. علاوه بر این، در محیط بازی هم می‌توانید به این بازار دسترسی داشته باشید؛ تنها کافیست کلید M را بفشارید و Marketplace را از منوی راهبری بالای صفحه انتخاب کنید.

شما می‌توانید با استفاده از توکن‌های MANA، هر کدام از آیتم‌های متنوع این بازار را خریداری کنید.

قابلیت اجاره دادن زمین در دیسنترالند

در آخرین ماه سال 2022، تیم توسعه‌دهنده این متاورس اعلام کرد افراد دارای LAND در متاورس Decentraland از این پس به صورت رسمی قادر به اجاره دادن زمین‌های خود برای مدتی مشخص هستند. این عمل از طریق بازارچه دیجیتال مخصوص دسنترالند صورت می‌گیرد. این کار یک مدل درآمدزایی منفعل بسیار جذاب به نظر می‌رسد، و کاملا مشابه زمان کسب درآمد منفعل از طریق اجاره دادن خانه‌های واقعی است.

بر اساس تعریف دیسنترالند، مالک‌های LAND حساب‌ها یا آدرس‌های والتی هستند که اسمارت کانترکت LAND را در اختیار دارند. این می‌تواند یک Parcel (قطعه زمین تک) یا Estate (چند قطعه زمین) باشد. قیمت‌گذاری و اجاره‌دهی بر مبنای ارز دیجیتال MANA انجام‌ می‌شود. فرد اجاره‌کننده باید کل هزینه را ابتدا پرداخت کند. اما چه افراد، شرکت‌ها یا نهادهایی ممکن است به این قابلیت جدید دیسنترالند علاقه نشان بدهند و از آن استقبال کنند؟

یکی از نمونه‌های ذکر شده توسط سازنده متاورس دسنترالند، دانشگاه‌های دیجیتالی نیازمند ساخت کالج است. همچنین ممکن است دی‌جی‌ها یا برگزارکننده‌های جشن‌ها، زمینی را به منظور برگزاری موقت یک مهمانی اجاره کنند. این‌ دو مثالی از بی‌شمار کاربرد اجاره کردن زمین در دیسنترالند محسوب می‌شوند.

قوانینی برای این قابلیت جدید بازی دسنترالند در نظر گرفته شده است. مثلا صاحب زمین نمی‌تواند تا پایان مهلت قراردادش با مستاجر اقدام به فروش آن کند. همچنین امکان دریافت پیشنهاد خرید توسط آن‌ها وجود ندارد. به این منظور باید تا پایان یافتن مهلت قرارداد منتظر ماند. به این ترتیب حقوق مستاجران در متاورس Decentraland رعایت خواهد شد. گفتنی است همزمان با انتشار خبر اضافه شدن این قابلیت، حساب دیسنترالند در توئیتر از احتمال فراهم شدن امکانی مشابه برای انواع پوشیدنی‌ها در بازی خبر داد. این پیشنهاد با استقبال دنبال‌کنندگان مواجه شد.

سخن پایانی ؛ پیش‌بینی آینده بازی متاورس دیسنترالند

دسنترالند سریعا به یکی از بازی‌های جذاب تبدیل شد و بسیاری از پروژه‌ها درصدد کپی برداری از موفقیت آن هستند. ایده متاورس‌های مبتنی بر بلاک چین تازه ظهور کرده است و غول‌هایی همچون Enjin (سازنده ماینکرفت)، هم‌اکنون درصدد تبدیل این حوزه به آینده صنعت بلاک چین هستند.

با این حال، آینده بازی دسنترالند به عنوان یک بازی و ارز دیجیتال درخشان است. در واقع، جامعه این پلتفرم تجربه گیمینگ و کسب درآمد از آن را بسیار بهبود داده است. از طرف دیگر، سطح امنیت و قراردادهای هوشمند دیسنترالند اطمینان خاطر از یک پروژه کاملا فکرشده را به ما می‌دهد.

قیمت رمز ارز مانا تا دسامبر و اوایل ژانویه 2021 (آذر و دی 99) تقریبا راکد بود. اما از آن زمان تا کنون، این ارز دیجیتال با حفظ تقریبا 75 درصد از ارزش بیت کوینی خود در ریزش‌های این چند وقت گذشته، در مقایسه با دیگر آلت کوین‌های بازار عملکرد خوبی داشته است.

ارز دیجیتال MANA در ژانویه 2018 (دی 96) به سقف تاریخی خود روی 0.26 دلار رسید و در ماه می (اردیبهشت) و ژوئیه (تیر)، سقف‌های دیگری روی 0.18 و 0.14 دلار را لمس کرد. از ژوئیه 2018 تا کنون، ارزش مانا رو به افول بوده که منعکس‌کننده روندهای بازار کریپتو است. از آنجایی که تنها کاربرد MANA برای رای‌دهی و خرید توکن لند است، پیش‌بینی قیمت آن نیز دشوار است. با افزایش تقاضای LAND، تقاضا برای مانا نیز بیشتر خواهد شد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *